Ağız/Diş Sağlığı ve Beslenme

Diş sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz?

Diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen gıda maddeleri şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddelerdir. Bunları tamamen kesmek değil ancak belirli bir düzen içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir. Diş sağlığı için önerilen beslenme şekli; Şekerli, yapışkan ya da asitli gıdalar üç ana öğün içinde tüketilmelidir. Öğün aralarında elma, havuç gibi sert dişleri temizleyip diş etine masaj yapacak gıdalar yenmelidir. Şekerli, yapışkan gıda yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir. Yine şekerli gıda yendikten sonra ağıza atılacak bir parça peynir şekerin çürük önleyici etkisini gidermek açısından son derece önemlidir.

Diş çürüğü eskiye oranla daha fazla mı görülüyor?

Evet. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde diş çürüğüne eskiye oranla daha sık rastlanıyor. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarının değişmesidir. Eski insanlar sert gıdalarla beslendikleri için doğal yollarla dişlerde temizlik sağlanırdı. Günümüzde hazır gıda endüstrisinin gelişmesiyle birlikte bu tür gıdaların tüketimi de arttı. Bisküvi, şeker, çikolata, kola gibi her an elimizin altında olan bu gıda maddeleri dişlerin üzerine yapışıp kalan ve asit oluşturan maddeler oldukları için günümüzde diş çürüğü artışının başlıca sorumluları olarak kabul ediliyorlar.

Diş dostu olarak kabul edebileceğimiz gıda maddeleri hangileridir?

Diş dostu olarak kabul edilen kabul edilen gıda maddelerinin başında proteinler gelir. Vücudumuzun temel yapı taşını oluşturan bu maddeler hem dişlerin gelişimi sırasında hem de dişler sürdükten sonra diş sağlığı açısından da mutlaka tüketilmesi gereken gıda maddeleridir. Yüksek protein içeriğinin yanı sıra diş sağlığındaki önemi açısından peynir özellikle şekerli gıda tüketimi sonrası şiddetle tavsiye edilen bir besindir. Yer fıstığı da içeriğindeki fosfat nedeniyle çerez türü yiyecekler arasında diş dostu olarak nitelendirilen bir besindir. Rafine edilmemiş hububat (beyaz undan yapılmış ekmek yerine kepekli esmer ekmek) diş sağlığı açısından tercih edilmelidir.


Referans: http://www.tdb.org.tr/sag_menu_goster.php?Id=215

Bardağınızın yarısının dolu veya boş olması önemli değil: Su içmek sağlığınız için her zaman iyidir. Vücudumuzun %60'ını su oluşturmaktadır ve vücudunuzda yeterli miktarda su bulunması sisteminizin sağlıklı besin maddelerini dağıtmasına yardımcı olur. Atıkları uzaklaştırır, cildinize sağlıklı bir ışıltı kazandırır ve kaslarınızın hareketli kalmasını sağlar. Ayrıca suyu yudum yudum içmek dişleriniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Suyun diş sağlığınız için her zaman en iyi içecek olmasının nedenlerini aşağıda okuyabilirsiniz.

Su Dişlerinizi Güçlendirir

Su içmek çürükleri önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz en kolay ve en faydalı şeylerden biridir.

Ağzınızı Temiz Tutar

Meyve suyu ve gazlı içecekleri içmek yemekte besinleri rahatça yutmanıza ve sindirmenize yardımcı olabilir fakat dişlerinizin üzerinde istenmeyen şeker artıkları bırakabilir. Çürüğe neden olan ağız içi bakterileri şekerle beslenmeye bayılırlar ve dişlerinizin dış kabuğunu oluşturan diş minesini yıpratan asit üretirler. Bu içeceklerin pek çoğunda onları daha az tatlı hale getirmek için eklenmiş asitler de bulunur (fosforik asit, malik asit veya sitrik asit); ancak bu asitler diş minesini aşındırarak soruna yol açabilirler. Su ise onu her yudumladığınızda ağzınızı temizler. Tam da çürüğe neden olan bakterilerin aradığı artık besinleri ve kalıntıları uzakIaştırır. Ayrıca ağzınızdaki bakterilerin ürettiği asitleri seyreltir. Dişlerinizi günde iki kez iki dakika fırçalamanız ve dişlerinizin arasını temizlemeniz yine de gereklidir fakat gün boyunca su içmek çürüksüz gülümsemenizi korumak için büyük fayda sağlayacaktır.

Ağız Kuruluğuyla Savaşır

Tükürük ağzınızın diş çürümesine karşı ilk savunmasıdır. Kalıntı besinleri uzaklaştırır, kolayca yutmanızı sağlar ve dişlerinizi kalsiyum, fosfat ve florürle yıkayarak onların güçlü kalmalarını sağlar. Tükürük rezerviniz azaldığında ağız kuruluğu sizi diş çürümesi riskine açık hale getirebilir. Su içmek bu riski azaltmaya yardımcı olabilir ve dişhekiminiz sizin için uzun vadede en iyi çözümü bulmak için çaba gösterir.

Kalori İçermez

Şeker ve kaloriden zengin tatlandırılmış içecekler sizi çürükler ve kilo artışı gibi diğer sağlıksız sonuçlar açısından riske sokacak en kötü senaryoya zemin hazırlar. Gerçekte, çalışmalar su içmenin kilo vermenize yardımcı olabildiğini de göstermektedir. Sonuç olarak, bundan sonra bir içeceğe ihtiyaç duyduğunuzda vücudunuzu ve gülümsemenizi riske atmayacak olan suyu seçin.


Referans: https://www.mouthhealthy.org/en/nutrition/food-tips/water-best-beverage