Diş Beyazlatma

1. Dişlerim daha beyaz olabilir mi?
Evet. Günümüzde birçok yöntem ile dişleriniz daha beyaz olabilir. Amacınız dişlerinizin yüzeyine bir madde sürerek beyazlaması ise, bunun adına "Diş beyazlatma veya bleaching" diyoruz. Diş beyazlatmanın başarılı olabilmesi için öncelikle dişlerinizin neden renklendiğinin bilinmesi gerekir. Bu yüzden dişhekiminize danışmalısınız.

2. Diş renklenmeleri neden olur?
En önemli sebebi alışkanlıklarımızdır. Yediklerimiz ve içtiklerimiz diş dokusunun içinde biriktikçe diş rengimiz değişmeye başlar. Dişlerimizi iyi fırçalamamaya bağlı renklenmeler olabildiği gibi, bazı gıdaların boyutları çok küçük olduğu için dişlerin aralarına giren bu artıkları diş macunu ve fırçalama ile çıkarmak mümkün olmaz. Ülkemizde çok tüketilen siyah çay, kahve, nikotin, alkollü içecekler ve bazı bitki çayları örnek olarak gösterilebilir.

Bunların dışında diş renklenmelerinin birçok sebebi vardır. Dişinize gelen darbe zamanla o diş renginin koyulaşmasına neden olabilir.

Aşırı flor alımına bağlı;
• Bazı antibiyotiklerin kullanımı,
• Bazı hastalıklar,
• Bazı ağız gargaraları,
• Bazı dolgu maddeleri,
• Bazen kanal tedavi uygulamalarından sonra,
• Diş minesinin zarar gördüğü durumlar gibi örnekler verilebilir.

3. Her renklenmiş diş beyazlar mı?
Yukarıda sayılan sebeplerin birçoğu için cevap "Evet"tir. Temel olarak dişin mine dediğimiz kısmı zarar görmüş veya kısmen/tamamen yoksa, diş minesinin mineral yapısı çok değişmiş ise, renklenme türü metalik renklenme ise, diş beyazlatma uygulaması yapılmaması gerekir. Bu anlatılanlar, dişhekiminizin bakınca anlayabileceği durumlardır. Bunun dışında, dişlerinizde hassasiyet varsa, çürükler varsa, ağzınızda yaralar varsa, hamilelerde, 18 yaş altındaki bireylerde, aşırı sigara içenlerde, diş beyazlatma yapılmamalıdır.

4. Diş beyazlatma yönteminde diş nasıl beyazlıyor?
Dişin içine giren artıkların birçoğu organik dediğimiz bileşiklerdir. Dünyada en yaygın olarak kullanılan ve kimyasal adı hidrojen peroksit olan solüsyon, bu artıklara değdiğinde parçalayarak dişin içinden oksijen ile dışarı çıkarır. Fakat, her hidrojen peroksit bunu başaramaz; belli konsantrasyonlarda olmalı, belli sürelerde uygulanmalı ve taze hazırlanmış olmalıdır.

5. Diş beyazlatma nasıl yapılır?
Bu yöntem renklenmenin şiddetine göre dişhekiminiz tarafından size detaylı anlatılacaktır.
Fakat, temel olarak;
• Muayenehanede
• Evde
• Hem ev hem muayenehanede uygulama teknikleri vardır.

6. Marketlerde satılan diş beyazlatıcıları işe yarar mı?
Diş renklenmenizin derecesine göre bazı durumlarda sonuç alabilirsiniz ama içindeki etken madde çok düşük konsantrasyonlarda olduğu için tek başına yeterli olmayacaktır.

7. Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi?
Dişhekimi kontrolünde yapıldığı sürece cevap "Hayır"dır. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde diş beyazlatma kozmetik bir uygulama gibi günlük hayatın bir parçası olarak kullanılmaktadır. Fakat, diş beyazlatma yaygın olarak yüksek konsantrasyonlarda hidrojen peroksit kullanıldığından dikkatli olunmalıdır. Oldukça yakıcı olduğundan gereğinden fazla sürede ve seansta kullanılması diş dokusuna, etrafındaki dokulara zararlı etkileri olabilir.

8. Diş beyazlatma kaç gün sürer?
Renklenmenin sebebine ve şiddetine göre, bir seansta sürebilir, 6 ay da. Muayenehanede uygulama haftada bir, en fazla 4 kez olabilirken ev tipi 6 ay kullanılabilir. Bu uygulama teknikleri, dişhekiminiz tarafından size detaylı olarak anlatılacaktır.

9. Diş beyazlatma uygulaması sırasında dişlerde hassasiyet olur mu?
Bazen hassasiyet olabilir. Böyle durumlarda beyazlatma tedavisine ara vermek gerekir. Bu durum en fazla 1-2 gün içinde geçer, geçtikten sonra tedaviye devam edilebilir. Geçmediği durumlarda dişhekiminize başvurmalısınız.

10. Beyazlatma tedavisi yapılmış diş eski rengine döner mi?
Eğer bu sorunun cevabı "Evet" olsaydı, dünyada böyle bir tedavi tekniği olmazdı. Genel olarak, alışkanlıklarınıza bağlı dişleriniz renklendiyse, alışkanlıklarınız devam ettiği sürece, beyazlatılmış diş eski rengine dönme eğilimindedir. Fakat, beyazlatma tedavisi sırasında ve sonraki 2 hafta boyunca diş renklenmesine neden olacak alışkanlıklarınızı sınırlarsanız, dişlerinizin tekrar renklenmeye başladığını hissettiğinizde 1 hafta süreyle evde kendiniz "ev tipi" beyazlatmanızı yaparsanız, bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca beyazlatma tedavisi bittiği an dişleriniz bir miktar su kaybettiği için daha opak ve daha açık renkte görünür.


Referans: http://www.tdb.org.tr/tdb/v2/yayinlar/TADS_Brosur/10_Soruda_Dis_Beyazlatma.pdf

İnsanların diş beyazlatmaya olan ilgisi son yıllarda artmaktadır, fakat beyaz dişlere sahip olma isteği yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır. İlk beyazlatma tedavisi yaklaşımı, Romalı hekimler tarafından 1. yüzyılda ortaya atılan idrarla dişleri fırçalama yöntemidir.

1300'lü yıllarda diş çekiminden sonra en çok talep edilen diş tedavisi şekli diş beyazlatmaydı.
Zamanın berber hekimleri, dişleri beyazlatmak amacıyla önce dişlerin dış yüzeyini sert metallerle aşındırıyor, daha sonra da yüzeye "aquafortis" adını verdikleri nitrik asit solüsyonunu uyguluyorlardı. Bu tedavi şekli 18. Yüzyıla kadar değişmeden devam etmiş, 1800'lü yılların sonlarına doğru ise yerini hidrojen peroksit, eter karışımına bırakmıştır.

Sonraki yıllarda en sık kullanılan beyazlatıcı ajan ise hidrojen peroksittir. Dünyada en yaygın olarak kullanılan hidrojen peroksit solüsyonu, dişlerdeki artıklara değdiğinde parçalayarak dişin içinden oksijen ile dışarı çıkarır.

Beyazlatma tedavi seçenekleri, diş renklenmesinin tipi, lokalizasyonu ve derecesine bağlı olarak değişmektedir. Renlenmenin iç kaynaklı mı yoksa dış kaynaklı mı olduğu da büyük önem taşımaktadır. Günümüzde birçok yöntem ile dişleriniz daha beyaz olabilir. Diş beyazlatmanın başarılı olabilmesi için öncelikle dişlerinizin neden renklendiğinin bilinmesi gerekir. Bu yüzden dişhekiminize danışmalısınız.


Referans: Yamanel, K. (2011). Diş renklenme sebepleri ve diş beyazlatma yöntemlerinin değerlendirilmesi (Derleme). Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi, 3(1)